Puzzle i planszówki w edukacji przedszkolnej

Dzieci uwielbiają puzzle i gry planszowe. Są to bez wątpienia jedne z najbardziej ponadczasowych rozrywek na świecie. Mechanika tych aktywności nie poddaje się upływowi czasu nawet w tak rozwiniętej medialnie epoce jak ta, w której żyjemy.
Pomoc dydaktyczna
Puzzle i planszówki to nie tylko rozrywka, którą można zaproponować dziecku w domu. Jak się okazuje, przynoszą one wiele korzyści w różnych warunkach, a układanie lub granie podczas zajęć edukacyjnych staje się coraz bardziej popularnym punktem w planie dnia grup przedszkolnych na całym świecie. Puzzle i gry są znakomitą pomocą dydaktyczną i wsparciem dla nauczycieli.
Poprzez linię dedykowaną aktywnościom w placówkach dydaktycznych, czyli puzzlom i grom edukacyjnym, poszerzamy możliwości wprowadzania zagadnień z różnych dziedzin. Mogą one posłużyć m.in.: nauce liczb i liter, poznawaniu zwierząt, ćwiczeniu języków obcych, nauce o kolorach lub kształtach. Nauka poprzez zabawę jest bardziej efektywna, przyjazna, a poprzez miłe doznania lepiej się utrwala. Ponadto planszówki i puzzle to zajęcia manualne, które ćwiczą umiejętności ręka-oko i rozwijają zmysł wzroku i dotyku jednocześnie. Doskonalą spostrzegawczość oraz myślenie przyczynowo-skutkowe.
Praca zespołowa
Wspólne układanie lub granie podczas zajęć to doskonały sposób na rozwijanie umiejętności pracy w grupie. Przed dziećmi, które mają za zadanie zagrać lub ułożyć coś razem postawione zostają takie wyzwania jak wybór osoby koordynującej, podział obowiązków w grupie, umiejętność słuchania, współpraca, czy stworzenie prostej strategii. Takie wyzwanie wzmacnia relacje panujące w grupie rówieśników i pozwala rozwijać umiejętności społeczne. Zadania w grupach umożliwiają poznanie zasad zdrowej rywalizacji i fair play – niezwykle przydatnych umiejętności w dorosłym życiu zawodowym.
Indywidualne umiejętności
W trakcie takich zajęć rozwija się również szereg umiejętności indywidualnych. U dziecka grającego w planszówkę aktywizują się neurony mózgowe, wpierany jest rozwój umysłowy. Układanie puzzli jest z kolei doskonałą propozycją na wyciszenie przed drzemką lub kolejnym punktem dnia.
Potrzeby
Puzzle i gry to nie tylko narzędzia do rozwijania umiejętności dziecka. To też doskonałe sposoby na zaspokajanie jego potrzeb. Chęć zabawy w tym wieku jest jeszcze bardzo silna, podobnie jak potrzeba poznawania, czy wykonywania czynności przynoszących satysfakcję i przyjemność. Ułożenie z sukcesem puzzli bez wątpienia należy do takich zajęć. Granie wspólnie z kolegą czy nauczycielem zaspokoją również potrzebę relacji z innymi. Dodatkowo, podczas czynności układania puzzli dziecko się wycisza i relaksuje, co pozwala niekiedy na stworzenie warunków, w których staje się bardziej otwarte na rozmowy i mówienie o sobie.
Zapisz się do naszego newslettera
